Martin Hausenblas, MBA

Martin Hausenblas je ekologicky a společensky odpovědný podnikatel, inovátor a filantrop. V roce 2000 založil firmu ADLER, která je dnes jedním z největších evropských výrobců a vývozců reklamního textilu. Celý výroba probíhá bez odpadu. Martinův zájem o udržitelnou dopravu jej dovedl ke spuštění populární aplikace Liftago, která propojuje pasažéry přímo s řidiči taxíků.

„Nemám rád dojmy, čísla hovoří jasně. V roce 2009 byl Ústecký kraj z měřítka HDP sedmým nejbohatším krajem. V roce 2015 už je druhý nejchudší. To je propad o pět míst a za to nejde dát vedení kraje jinou známku než pětku.“Martin Hausenblas

Martin věří v čisté podnikání, a proto založil sdružení Podnikáme bez korupce. Peníze vydělané v byznysu investuje smysluplně. Přes Stipendijní fond Renesance, který spoluzakládal, hradí zahraniční studijní pobyty mladým lidem z Ústeckého kraje. Podporuje humanitární projekty v Africe, ale nejvíce dělá pro Ústí nad Labem. „Projel jsem přes padesát zemí, žil jsem v Austrálii, ale nakonec jsem se stejně vrátil domů. Labské údolí, divoké Středohoří, to jinde nenajdete. Jen se musíme postarat o to, aby se Ústí a celý kraj zdravě rozvíjely.“

VSTUP DO POLITIKY
A právě touha posunout Ústí dopředu jej dovedla do komunální politiky. „Když jsem se vrátil z Austrálie, zrovna tu vládla ODS, která město rozkrádala. ČSSD v tom pak pokračovala, jen už to tolik neuměli. Město stagnovalo, a to se nedalo přehlížet,“ popisuje Martin svůj návrat domů. Založil populární facebookovou skupinu I love Ústí a začal spolupracovat s lidmi, kteří chtěli lepší město. Angažoval se v záchraně Činoheráku, v iniciativě proti hernám, zapojil se do místního společenského a kulturního života. Nakonec se skupinou aktivních lidí kandidoval do městského zastupitelstva. „A ono to vyšlo, PRO! Ústí dostalo od lidí důvěru. Práce náměstka primátora pro mě byla jednou z nejvíce smysluplných aktivit v mém životě. I když mě to stálo hodně času a sil,“ vzpomíná Martin Hausenblas na své působení na radnici, které překazil vnitrostranický puč v hnutí ANO. „Na radnici se vrátila stejná skvadra, která město dusila již před tím. Ústí nad Labem se opět nerozvíjí, na radnici jsou jen prostí údržbáři a spojenci kmotrů.“

LEPŠÍ ÚSTÍ I KRAJ
„Když jsem přišel na radnici, byl jsem zděšen plánem vybudovat zastávku vysokorychlostní železniční trati uprostřed polí u Chabařovic. Hned jsme svolali jednání ministerstva, města a kraje a výsledkem je, že vlaky budou stavět přímo v Ústí nad Labem. V centru Prahy tak budete za dvacet dva minut, v Drážďanech za dvacet,“ přibližuje Martin jeden ze svých úspěchů za krátkou dobu ve vedení města. Ústí nad Labem a vlastně celý Ústecký kraj vidí jako centrum inovací. „Stát našemu kraji hodně dluží za desetiletí drancování krajiny a zdraví obyvatel. Dobudování silniční a železniční infrastruktury v kraji musí být pro vládu prioritou. Za stejně důležité ale považuji, aby do Ústí byla umístěna některá významná státní instituce,“ popisuje a dodává, že aktivně jedná o umístění plánovaného ministerstva pro vědu a inovace nebo jeho části právě v Ústí nad Labem. „Vzniknou tak pracovní místa, a hlavně se postupně vytvoří sítě nových firem a podniků, které budou s vědou a inovacemi provázány. Ostatně jednám se Škodou Auto, aby na Ústecku zřídila centrum vývoje autonomních aut,“ dodává Martin Hausenblas, sám velký příznivec autonomní mobility a hrdý řidič plně elektrické a částečně samořiditelné Tesly.

TRADICE A SPOLEČNSTVÍ
Martin je patriot a říká, že určitě není sám. „Když se má člověk k čemu vztáhnout, v Ústí třeba k pohledu na městkou věž nebo přírodu kolem, a cítí se tu doma, je to dobrý začátek. Je to něco jako bydlet ve vlastním neb pronajatém bytě. O vlastní byt se vždycky budete starat lépe,“ vysvětluje Martin před budovou zámečku Skrytín, který koupil jako ruinu a proměňuje ji nejen na místo k bydlení, ale také v zázemí pro turisty a společenský a kulturní život. Shodu okolností budovu téměř před staletím postavila rodina ústeckého obchodníka s textilem, který býval také místním radním. Martin Hausenblas tak navazuje na místní tradice.

Martin ve volném čase cestuje, učí se hrát na klavír a sportuje. Věnuje se také vzdělávání začínajících podnikatelů a inovátorů.

Martin Hausenblas je náš kandidát do senátních voleb v Ústí nad Labem. Viz zde.

Zůstaňte ještě na našem webu a podívejte se třeba na naše další kandidáty a kandidátky. Nebo si přečtěte náš volební program – Devatero pro Ústecký kraj.

Sdílejte prosím tuto stránku. Děkujeme.