Josef Zoser

Josef Zoser se narodil v roce 1949 na návsi v Jiřetíně pod Jedlovou. Absolvoval strojní průmyslovku ve Varnsdorfu a pracoval jako energetik. Za divizní a pak třetiligový Slovan Varnsdorf hrál fotbal. Ve své rodné obci se v roce 1990 stal starostou a na šest let si k tomu mezi roky 2002 – 2008 přidal práci senátora. Starostování předal v roce 2015 svému nástupci. O rozvoj Jiřetína a celého výběžku se stará dál. Josef prostě nepřestane.

„Mohu s klidným svědomím říci, že obnova Jiřetína pod Jedlovu byla za těch 25 let dokončena. Můj nástupce se může soustředit na rozvoj. V celém Ústeckém kraji je ale před námi ještě hodně práce.“Josef Zoser

Správu obce si chtěl Josef vzít na starosti už v roce 1985. Tehdy ale narazil – nebyl členem KSČ. „Už tehdy jsem viděl, že je tu spoustu práce ke zlepšení života v Jiřetíně. Musel jsem si ale počkat na první svobodné volby,“ popisuje Josef Zoser co předcházelo tomu, že se v roce 1990 stal místním starostou. Za 25 let je za ním vidět hodně. Spolu s místními dobrovolníky a firmami vybudoval sportovní areál, veřejnosti zpřístupnil hrad Tolštejn, obnovil místní rozhlednu. Za jeho starostování byla postavena čistička odpadních vod a všechny elektrické a telekomunikační dráty byly schovány pod zem. „Za těch 25 let se až na pár fasád podařilo Jiřetín obnovit. Můj následovník se teď může zaměřit na rozvoj,“ shrnuje Josef své starostování.

ROZVOJ VÝBĚŽKU
A na rozvoj regionu se Josef Zoser stále aktivně soustředí. V letech 2000 až 2015 byl předsedou Dobrovolného svazku Tolštejn, Sdružení pro rozvoj Šluknovska a Hospodářské a sociální rady okresu Děčín a velmi dobře ví, co nejen Šluknovský výběžek potřebuje. „Krajský úřad může v rozvoji regionu udělat hodně. Stačilo by najmout akčního člověka na odbor regionálního rozvoje. Ten člověk by měl jezdit po kraji, bavit se s místními a se starosty a společně s nimi aktivně region rozvíjet,“ vysvětluje Josef Zoser a dodává, že pokud jde o Šluknovský výběžek, je jeho směřování jasné. „Musíme se soustředit na rozvoj turistického ruchu. Jenže k tomu je zapotřebí pořádných investic do infrastruktury. Stačí se podívat do vedlejšího Saska, aby člověk pochopil, že když se chce, tak to jde,“ dodává a jako konkrétní příklad uvádí pevnost Königstein a její okolí.

ZMĚNA NÁLEPKY
Celý Ústecký kraj by se podle Josefa Zosera měl zbavit nálepky uhelného regionu. „Máme v kraji rozličné regiony. Některé z nich mají předpoklady pro lehký průmysl a další pro rozvoj turistického ruchu. S tím potenciálem se musí chytře pracovat a krajští politici v tom mohou hodně pomoci.“ Ačkoliv se narodil v Jiřetíně, ví, že zapouštění kořenů trvá generace. „Jsem patriot, ale přeci jenom moje rodina pochází z východních Čech. V našich dětech a vnoučatech ale vidím už hodně silný vztah k místu. Stačí pár aktivních lidí a oživit spolkový život, aby se nejen ve Šluknovsku žilo mnohem lépe.“

VÁŠNĚ
Josef Zoser je sportovec tělem i duší. Sportovně relaxační areál na kraji Jiřetína pod Jedlovou láká ročně tisíce sportovců a rekreantů. „Výškový rozdíl mezi branami na fotbalovém hřišti byl jeden metr. Nakoupil jsem vždycky basu piv a šišku salámu a postupně jsme areál dali dohromady. Hodně se zapojily i místní firmy,“ popisuje, jak se rozvíjelo místo, které nabízí fotbalový stadion, atletickou dráhu, tenisové kurty, multifunkční a plážové hřiště, bazén, minigolf, lesní divadlo, dětské hřiště, kemp a ubytovnu. K aktivnímu sportu přidává Josef Ještě jednu vášeň: „Jsem fotograf okamžiku, chodím krajinou a najednou vidím, že to je ono. Pak jsme někdy sám překvapen, jak se ta fotka povedla,“ vysvětluje u své fotografie místních lesů umístěné na zdi galerie v citlivě opraveném podstávkovém domě na jiřetínské návsi.

Josef Zoser má dvě děti a pět vnoučat.

Zůstaňte ještě na našem webu a podívejte se třeba na naše další kandidáty a kandidátky. Nebo si přečtěte náš volební program – Devatero pro Ústecký kraj.

Sdílejte prosím tuto stránku. Děkujeme.