Filip Ušák

V pětadvaceti letech se stal starostou Benešova nad Ploučnicí a je tak pravděpodobně nejmladším starostou v České republice. V politice však není žádným nováčkem. V zastupitelstvu obce je již druhé období, stál u zrodu Hnutí PRO!kraj před čtyřmi lety a má za sebou řadu aktivistických úspěchů. Jedním z nich bylo zabránění sloučení děčínského gymnázia či boj proti hazardu.

„Ústecký kraj vidím jako místo, které může nabídnout své kulturní a přírodní krásy. Velkou šancí je vysokorychlostní železnice a zřízení její zastávky v Ústí nad Labem. To posílí roli kraje jako významné spojnice Prahy a západní Evropy.“Filip Ušák

Do politiky se nedostal náhodou. Už jako náctiletý pročítal denně noviny a sledoval, co se děje. „Je to někdy hodně obtížné, dá práci se dorozumět se všemi, překonat politické i  osobní spory, aby se město posouvalo dál. Ale přes to všechno mě politika prostě baví,“ vysvětluje Filip, že svou práci dělá rád a bere ji vážně. A jde to vidět. Nejen na postupně obnovovaných památkách a jasných vizích přeměny města v turistické centrum. Filip Ušák dokázal vyjednat dohodu Ústeckého a Libereckého kraje, díky které Benešovem neproudí v noci desítky kamionů z celé Evropy. „Doprava mě hodně zajímá a řeším ji i na celokrajské úrovni. V krajském územním plánu je v našem katastru plánovaná silnice, která by ohrozila místní zdroje podzemních vod. A tomu musím zabránit,“ vysvětluje Filip jednu ze svých motivací ke vstupu do krajské politiky.

OTEC ZAKLADATEL
Filipovi se letos narodila dcera. Ještě před tím, před pěti lety, se stal jedním z otců ProKraje, na který JsmePRO! Kraj 2016 navazuje. „Stále věřím tomuto spojení aktivních osobností z celého kraje, které jsou motivovány podobnými zájmy, tedy skutečně zlepšit místo, kde žijí. Dnes už máme navíc o mnoho více zkušeností, protože v několika městech se naši kandidáti podílejí na jejich řízení. A sám z Benešova ví, že taková zkušenost se bude při správě kraje hodně hodit.“

TURISTÉ, KDE JSTE?
Benešov nad Ploučnicí je krásné město obklopené přírodou, se zámkem a s malebným historickým náměstím. Přesto je tu problém najít hospodu, kde vám uvaří. “Dvacet pět let se tu nic bohužel nic nedělo. Ze setkávání se starosty měst vím, že ta úspěšná mají kontrolu nad svým majetkem. U nás se stihlo všechno zprivatizovat a dnes na to město doplácí,” říká Filip a při procházce městem popisuje své plány. V uličce od radnice ke kostelní věži vidí za deset let penziony či kavárny. To vše, pokud se podaří v Benešově probudit jeho potenciál města jako “Perly saské renesance”. Aktuálně připravuje zpřístupnění kostelní věže. “Bude to skvělá rozhledna a nebude to ani moc stát. S římskokatolickou církví řešíme, jak věž opravit a provozovat,” přibližuje Filip jeden ze svých starostenských plánů.

ŽELEZNICE
Pokud by Filip uspěl ve volbách, na krajském úřadě by zcela jistě rád řešil dopravu a změnu v územním plánu, které s dopravou souvisejí. „Je třeba systémově vyřešit kamionový transit, aby těžké náklaďáky neprojížděly hustě obydlenými oblastmi. Za klíčovou ovšem považuji zastávku plánované vysokorychlostní železnice. Musíme její vybudování uspíšit, abychom posílili pozici kraje jako důležité spojnice mezi českou kotlinou a západní Evropou,“.

Filip má rád cyklistiku včetně singletrackových tratí. Čte a dobře si vždy odpočine při cestách po Moravě a vinných sklípcích.

Zůstaňte ještě na našem webu a podívejte se třeba na naše další kandidáty a kandidátky. Nebo si přečtěte náš volební program – Devatero pro Ústecký kraj.

Sdílejte prosím tuto stránku. Děkujeme.